AVX Corporation 06031A7R5BAT2A
06031A7R5BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06031A7R5BAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 7.5PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A7R5BAT2A.pdf
Availability of 06031A7R5BAT2A
QUANTITY
06031A7R5BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A7R5BAT2A
Internal Part NumberEIS-06031A7R5BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.5pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A7R5BAT2A
Related Links06031A7, 06031A7R5BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A7R5BAT2A Details Description
Related parts for 06031A7R5BAT2A
CONN EDGECARD 190PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C datasheet.pdf
SWITCH TEMP 65C SPST 1A 28V TO-5 datasheet.pdf
RES 39K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 20ppm 18pF 80 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN HEADR 40POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
FUSE DUAL ELEMENT T-LAG 4A 600V datasheet.pdf
CHROMALIT ROUND 90CRI 22.5MM DIA datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT datasheet.pdf
350 TB SPR PLU W/LATCH datasheet.pdf
OSC XO 3.072MHZ CMOS SMD datasheet.pdf