AVX Corporation 06031A820JA12A
06031A820JA12A picture photo
Mfg. Part Number
06031A820JA12A
Brief Description
CAP CER 82PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A820JA12A.pdf
Availability of 06031A820JA12A
QUANTITY
06031A820JA12A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A820JA12A
Internal Part NumberEIS-06031A820JA12A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance82pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A820JA12A
Related Links06031A8, 06031A820JA12A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A820JA12A Details Description
Related parts for 06031A820JA12A
IDC CABLE - MSR50K/MC50F/MCE50K datasheet.pdf
RES SMD 7.15K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
RES 30 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
ANVIL COMBINATION datasheet.pdf
CONN CHAMP RCPT 40POS .050 IDC datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG VIOLET 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 910 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf