AVX Corporation 06031A8R0D4T2A
06031A8R0D4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06031A8R0D4T2A
Brief Description
CAP CER 8PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A8R0D4T2A.pdf
Availability of 06031A8R0D4T2A
QUANTITY
06031A8R0D4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A8R0D4T2A
Internal Part NumberEIS-06031A8R0D4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A8R0D4T2A
Related Links06031A8, 06031A8R0D4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A8R0D4T2A Details Description
Related parts for 06031A8R0D4T2A
RES SMD 4.99K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DGTL ISO 1KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
RES 361 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN SSL DISTRIBUTOR 6POS datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
350 TB SOCKET VER B/TYPE datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE 0-400BARG 4-20MA datasheet.pdf
CRYSTAL 7.680000 MHZ datasheet.pdf
CRYSTAL 38.4000 MHZ 10.0PF SMD datasheet.pdf