AVX Corporation 06031A9R5CAT2A
06031A9R5CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06031A9R5CAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 9.5PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A9R5CAT2A.pdf
Availability of 06031A9R5CAT2A
QUANTITY
06031A9R5CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A9R5CAT2A
Internal Part NumberEIS-06031A9R5CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9.5pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A9R5CAT2A
Related Links06031A9, 06031A9R5CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A9R5CAT2A Details Description
Related parts for 06031A9R5CAT2A
IC CUR-MODE PWM CONT 8-SOIC datasheet.pdf
RELAY SOFTSTART 240V 90A AC OUT datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS .8MM SMD GOLD datasheet.pdf
RES 20 OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 15V 5.0KHZ PCB datasheet.pdf
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADR 40POS DUAL R/A GOLD datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
1-3/4" TEE 1" RBEND OFFICE WHITE datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf