AVX Corporation 06031A9R5CAT2A
06031A9R5CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06031A9R5CAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 9.5PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A9R5CAT2A.pdf
Availability of 06031A9R5CAT2A
QUANTITY
06031A9R5CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A9R5CAT2A
Internal Part NumberEIS-06031A9R5CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9.5pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A9R5CAT2A
Related Links06031A9, 06031A9R5CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A9R5CAT2A Details Description
Related parts for 06031A9R5CAT2A
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC UNIV BUS TXRX 18BIT 56SSOP datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 5% 2W J LEAD datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC DUPLEX 3M datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T412 datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
PREM 3D FLMNT BROWN datasheet.pdf
CAP CER 330PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf