AVX Corporation 06031C102KAQ2A
06031C102KAQ2A picture photo
Mfg. Part Number
06031C102KAQ2A
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V X7R 0603
Datasheet Download
06031C102KAQ2A.pdf
Availability of 06031C102KAQ2A
QUANTITY
06031C102KAQ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031C102KAQ2A
Internal Part NumberEIS-06031C102KAQ2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031C102KAQ2A
Related Links06031C1, 06031C102KAQ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031C102KAQ2A Details Description
Related parts for 06031C102KAQ2A
IC REG SWTCHD CAP 3.3V 20HTSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
KIT STARTER V850 JX3H datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 6MM GRAY datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
RES SMD 816 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
MICRO 25C S 12" RBW NI datasheet.pdf