AVX Corporation 06031C102MAT2A
06031C102MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06031C102MAT2A
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V X7R 0603
Datasheet Download
06031C102MAT2A.pdf
Availability of 06031C102MAT2A
QUANTITY
06031C102MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031C102MAT2A
Internal Part NumberEIS-06031C102MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031C102MAT2A
Related Links06031C1, 06031C102MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031C102MAT2A Details Description
Related parts for 06031C102MAT2A
CONN PLUG 19 POS METRIMATE datasheet.pdf
RES 280 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Plug USB TypeB 3.0, Super Speed 9 Position Free Hanging (In-Line) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 332K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS CC 6A datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0402 datasheet.pdf