AVX Corporation 06031C122K4T2A
06031C122K4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06031C122K4T2A
Brief Description
CAP CER 1200PF 100V X7R 0603
Datasheet Download
06031C122K4T2A.pdf
Availability of 06031C122K4T2A
QUANTITY
06031C122K4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031C122K4T2A
Internal Part NumberEIS-06031C122K4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031C122K4T2A
Related Links06031C1, 06031C122K4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031C122K4T2A Details Description
Related parts for 06031C122K4T2A
XFRMR LAMINATED 2.8VA THRU HOLE datasheet.pdf
VOLTMETER 200MVDC LCD PANEL MT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS BOX MT PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 226K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf