AVX Corporation 06031C122K4T4A
06031C122K4T4A picture photo
Mfg. Part Number
06031C122K4T4A
Brief Description
CAP CER 1200PF 100V X7R 0603
Datasheet Download
06031C122K4T4A.pdf
Availability of 06031C122K4T4A
QUANTITY
06031C122K4T4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031C122K4T4A
Internal Part NumberEIS-06031C122K4T4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031C122K4T4A
Related Links06031C1, 06031C122K4T4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031C122K4T4A Details Description
Related parts for 06031C122K4T4A
IC SRAM 64KBIT 35NS 28SOJ datasheet.pdf
GDT 350V 20% 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 44.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf