AVX Corporation 06031C182KAJ2A
06031C182KAJ2A picture photo
Mfg. Part Number
06031C182KAJ2A
Brief Description
CAP CER 1800PF 100V X7R 0603
Datasheet Download
06031C182KAJ2A.pdf
Availability of 06031C182KAJ2A
QUANTITY
06031C182KAJ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031C182KAJ2A
Internal Part NumberEIS-06031C182KAJ2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package8,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1800pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031C182KAJ2A
Related Links06031C1, 06031C182KAJ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031C182KAJ2A Details Description
Related parts for 06031C182KAJ2A
RES SMD 604 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 2.61KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 150V 0605 datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 8UF 10% 30V AXIAL datasheet.pdf
IC PWR MANAGEMENT DUAL 14WSON datasheet.pdf
CONN EDGE .100 70POS DR LOW P datasheet.pdf