AVX Corporation 06031C182M4T2A
06031C182M4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06031C182M4T2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1800PF 100V X7R 0603
Datasheet Download
06031C182M4T2A.pdf
Availability of 06031C182M4T2A
QUANTITY
06031C182M4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031C182M4T2A
Internal Part NumberEIS-06031C182M4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1800pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031C182M4T2A
Related Links06031C1, 06031C182M4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031C182M4T2A Details Description
Related parts for 06031C182M4T2A
PCB COPPER CLAD POS 12X12"1 SIDE datasheet.pdf
IC PROGRAM 2.500V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
IGBT 600V 13A 90W D2PAK datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND GREEN datasheet.pdf
TERM BLOCK END SECTION NEMA GRAY datasheet.pdf
IC 3.3V DIFF TXRX 8-SOIC datasheet.pdf
BATTERY CABLE LUG (BCL-810) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
TV 30C MIXED (QUAD) SKT RECP datasheet.pdf
68000UF 100V 76X146MM 85C 15000H datasheet.pdf