AVX Corporation 06031C222JAT2A
06031C222JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06031C222JAT2A
Brief Description
CAP CER 2200PF 100V X7R 0603
Datasheet Download
06031C222JAT2A.pdf
Availability of 06031C222JAT2A
QUANTITY
06031C222JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031C222JAT2A
Internal Part NumberEIS-06031C222JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031C222JAT2A
Related Links06031C2, 06031C222JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031C222JAT2A Details Description
Related parts for 06031C222JAT2A
IC MPU XSCALE 266MHZ 492BGA datasheet.pdf
CONN HOUSING 20POS .100 DUAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 10K OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
LED GREEN DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
LED CBI 5MM GRN DIFF RA 30MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
TXRX HYBRID 916.50MHZ SM-20H datasheet.pdf
IC OSC VCXO 693.483MHZ 6-CLCC datasheet.pdf