AVX Corporation 06031C271JAT4A
06031C271JAT4A picture photo
Mfg. Part Number
06031C271JAT4A
Brief Description
CAP CER 270PF 100V X7R 0603
Datasheet Download
06031C271JAT4A.pdf
Availability of 06031C271JAT4A
QUANTITY
06031C271JAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031C271JAT4A
Internal Part NumberEIS-06031C271JAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031C271JAT4A
Related Links06031C2, 06031C271JAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031C271JAT4A Details Description
Related parts for 06031C271JAT4A
TRIMMER 100K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 43PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 21POS 2MM T/H datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 33A 8-SOIC datasheet.pdf
IC OR CTRLR N+1 8DFN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.75 OHM 1% 30W datasheet.pdf
ANT DIPO 2.4-2.5GHZ RA RBNC MALE datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 2 X 3.3MH .8A datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 35MM datasheet.pdf
RES SMD 5.6M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf