AVX Corporation 06031C332KAT2A
06031C332KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06031C332KAT2A
Brief Description
CAP CER 3300PF 100V X7R 0603
Datasheet Download
06031C332KAT2A.pdf
Availability of 06031C332KAT2A
QUANTITY
06031C332KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031C332KAT2A
Internal Part NumberEIS-06031C332KAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3300pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031C332KAT2A
Related Links06031C3, 06031C332KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031C332KAT2A Details Description
Related parts for 06031C332KAT2A
RES SMD 12.4K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC DDR TERMINATION 28-TQFN datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 125MW SSMINI3 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
RES 120 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 355MA 900 MOHM datasheet.pdf
TAP SWITCH DIALS datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.1A 362 MOHM datasheet.pdf