AVX Corporation 06031C361JAT2A
06031C361JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06031C361JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 360PF 100V X7R 0603
Datasheet Download
06031C361JAT2A.pdf
Availability of 06031C361JAT2A
QUANTITY
06031C361JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031C361JAT2A
Internal Part NumberEIS-06031C361JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance360pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031C361JAT2A
Related Links06031C3, 06031C361JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031C361JAT2A Details Description
Related parts for 06031C361JAT2A
FIXED IND 82UH 600MA 390 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 9A 125V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 50 OHM 5% 50W datasheet.pdf
2A 8SOIC EXP MTL DUAL NON INVERT datasheet.pdf
RES SMD 40.2K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20V 10% 2910 datasheet.pdf
BATT VRLA 12V 28AH THREADED POST datasheet.pdf
INSERTION BIT 16 GA datasheet.pdf
CAP CER 51PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf