AVX Corporation 06031C392MAT2A
06031C392MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06031C392MAT2A
Brief Description
CAP CER 3900PF 100V X7R 0603
Datasheet Download
06031C392MAT2A.pdf
Availability of 06031C392MAT2A
QUANTITY
06031C392MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031C392MAT2A
Internal Part NumberEIS-06031C392MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3900pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031C392MAT2A
Related Links06031C3, 06031C392MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031C392MAT2A Details Description
Related parts for 06031C392MAT2A
FUSE BRD MNT 2.5A 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
IC STEREO AUDIO CODEC 24-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.5M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 15NS 44TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
RES 2.84K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 8COND 16AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
RES SMD 44.2K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7MH 59MA 48 OHM TH datasheet.pdf
CONICAL BENT 30 FINE 0.51MM datasheet.pdf