AVX Corporation 06031C471KAT4J
06031C471KAT4J picture photo
Mfg. Part Number
06031C471KAT4J
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 100V X7R 0603
Datasheet Download
06031C471KAT4J.pdf
Availability of 06031C471KAT4J
QUANTITY
06031C471KAT4J Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031C471KAT4J
Internal Part NumberEIS-06031C471KAT4J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031C471KAT4J
Related Links06031C4, 06031C471KAT4J Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031C471KAT4J Details Description
Related parts for 06031C471KAT4J
RES ARRAY 15 RES 680 OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IP MODULE COREPCIF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
T4011 LATCH 2NC+1NO BBM FLT ACT datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 600MA 280 MOHM datasheet.pdf