AVX Corporation 06031C471KAZ2A
06031C471KAZ2A picture photo
Mfg. Part Number
06031C471KAZ2A
Brief Description
CAP CER 470PF 100V X7R 0603
Datasheet Download
06031C471KAZ2A.pdf
Availability of 06031C471KAZ2A
QUANTITY
06031C471KAZ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031C471KAZ2A
Internal Part NumberEIS-06031C471KAZ2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFLEXITERM and FLEXISAFE Capacitors
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFLEXITERM®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031C471KAZ2A
Related Links06031C4, 06031C471KAZ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031C471KAZ2A Details Description
Related parts for 06031C471KAZ2A
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
LCD DISPLAY RGB LED BKLT 20 X 2 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SCZ 3.81/10/180LR SN BK BX datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 350W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 11.5 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
COPPER COMPRESSION LUGS datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf