AVX Corporation 06031C472JAT2A
06031C472JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06031C472JAT2A
Brief Description
CAP CER 4700PF 100V X7R 0603
Datasheet Download
06031C472JAT2A.pdf
Availability of 06031C472JAT2A
QUANTITY
06031C472JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031C472JAT2A
Internal Part NumberEIS-06031C472JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031C472JAT2A
Related Links06031C4, 06031C472JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031C472JAT2A Details Description
Related parts for 06031C472JAT2A
ADM26T/AE26M/ADM26T datasheet.pdf
RES SMD 71.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
EXTRACTION TOOL 298 CKT datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT IN-LINE 6POS SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS 3.81MM ORG R/A datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 3W DO216AA datasheet.pdf
Connector Socket 141 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf