AVX Corporation 06031C472JAZ2A
06031C472JAZ2A picture photo
Mfg. Part Number
06031C472JAZ2A
Brief Description
CAP CER 4700PF 100V X7R 0603
Datasheet Download
06031C472JAZ2A.pdf
Availability of 06031C472JAZ2A
QUANTITY
06031C472JAZ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031C472JAZ2A
Internal Part NumberEIS-06031C472JAZ2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFLEXITERM and FLEXISAFE Capacitors
Component Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFLEXITERM®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031C472JAZ2A
Related Links06031C4, 06031C472JAZ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031C472JAZ2A Details Description
Related parts for 06031C472JAZ2A
RES SMD 6.2K OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 0.062 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
IC ADDRESS DVR 1-4BIT 56TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE W/SCKT datasheet.pdf
CABLE 8COND 22AWG GRY SHLD 1000' datasheet.pdf
IGBT 600V 59A 246W TO-262 datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS .100" GOLD datasheet.pdf
RES 5 OHM 0.6W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
9 P MA PCR_SOLDER_S4_4-40 UNC FI datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf