AVX Corporation 06031C472KAZ2A
06031C472KAZ2A picture photo
Mfg. Part Number
06031C472KAZ2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 100V X7R 0603
Datasheet Download
06031C472KAZ2A.pdf
Availability of 06031C472KAZ2A
QUANTITY
06031C472KAZ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031C472KAZ2A
Internal Part NumberEIS-06031C472KAZ2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFLEXITERM and FLEXISAFE Capacitors
Component Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFLEXITERM®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031C472KAZ2A
Related Links06031C4, 06031C472KAZ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031C472KAZ2A Details Description
Related parts for 06031C472KAZ2A
POT 100 OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
FUSE GLASS 600MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FILTER MULTI-STAGE PERFORM 16A datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf