AVX Corporation 06031C472KAZ2A
06031C472KAZ2A picture photo
Mfg. Part Number
06031C472KAZ2A
Brief Description
CAP CER 4700PF 100V X7R 0603
Datasheet Download
06031C472KAZ2A.pdf
Availability of 06031C472KAZ2A
QUANTITY
06031C472KAZ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031C472KAZ2A
Internal Part NumberEIS-06031C472KAZ2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFLEXITERM and FLEXISAFE Capacitors
Component Solutions for Smart Meter Applications
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFLEXITERM®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031C472KAZ2A
Related Links06031C4, 06031C472KAZ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031C472KAZ2A Details Description
Related parts for 06031C472KAZ2A
FILTER LINE 5MH 0.5A HORIZONTAL datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 14-16AWG #M5 datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 0.5A SOT-23 datasheet.pdf
CONN CIRC 4POS PLUG W/CABLE 5M datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 5MM datasheet.pdf
2 BOARD LOCATOR PIN MICTOR-REF datasheet.pdf
CONN RECPT 100POS T/H R/A GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 4V 20% 1611 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
IC SLIC/CODEC 1CH 38QFN datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 1.25W DO214AC datasheet.pdf