AVX Corporation 06031C821JAZ2A
06031C821JAZ2A picture photo
Mfg. Part Number
06031C821JAZ2A
Brief Description
CAP CER 820PF 100V X7R 0603
Datasheet Download
06031C821JAZ2A.pdf
Availability of 06031C821JAZ2A
QUANTITY
06031C821JAZ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031C821JAZ2A
Internal Part NumberEIS-06031C821JAZ2A
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFLEXITERM®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance820pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)