AVX Corporation 06031J0R6ABTTR
06031J0R6ABTTR picture photo
Mfg. Part Number
06031J0R6ABTTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 0.6PF 100V 0603
Datasheet Download
06031J0R6ABTTR.pdf
Availability of 06031J0R6ABTTR
QUANTITY
06031J0R6ABTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031J0R6ABTTR
Internal Part NumberEIS-06031J0R6ABTTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.60pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated100V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)0.029" (0.73mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031J0R6ABTTR
Related Links06031J0, 06031J0R6ABTTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031J0R6ABTTR Details Description
Related parts for 06031J0R6ABTTR
CONN EDGECARD 122POS .100 EXTEND datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
IC GATE AND 2CH 2-INP SOT-25 datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.900" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
MALE COAX CONT FOR COMBO D SUB datasheet.pdf
RES 22K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.25% 0.3W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CAP POLY 560UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf