AVX Corporation 06031J3R0BAWTR
06031J3R0BAWTR picture photo
Mfg. Part Number
06031J3R0BAWTR
Brief Description
CAP THIN FILM 3PF 100V 0603
Datasheet Download
06031J3R0BAWTR.pdf
Availability of 06031J3R0BAWTR
QUANTITY
06031J3R0BAWTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031J3R0BAWTR
Internal Part NumberEIS-06031J3R0BAWTR
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-F®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.0pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)0.029" (0.73mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031J3R0BAWTR
Related Links06031J3, 06031J3R0BAWTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031J3R0BAWTR Details Description
Related parts for 06031J3R0BAWTR
REGU 15A 1.3V-3.5V BIT 330UF VER datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 1W SOT89 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 49A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 10.5 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 15VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 397MA 1.93 OHM datasheet.pdf