AVX Corporation 06031K1R5AAWTR
06031K1R5AAWTR picture photo
Mfg. Part Number
06031K1R5AAWTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 1.5PF 100V 0603
Datasheet Download
06031K1R5AAWTR.pdf
Availability of 06031K1R5AAWTR
QUANTITY
06031K1R5AAWTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031K1R5AAWTR
Internal Part NumberEIS-06031K1R5AAWTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-F®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated100V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)0.029" (0.73mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031K1R5AAWTR
Related Links06031K1, 06031K1R5AAWTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031K1R5AAWTR Details Description
Related parts for 06031K1R5AAWTR
CONN BASE SIDE ENTRY SZ7 PG29 datasheet.pdf
LED CBI 5MM GREEN DIFF SGL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS 5.08MM datasheet.pdf
IC REG LDO 5V/3.3V/ADJ 20QFN datasheet.pdf
CONN HEADER 78POS 1MM VERT GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 20% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf