AVX Corporation 06031U100FAT2A
06031U100FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06031U100FAT2A
Brief Description
CAP CER 10PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031U100FAT2A.pdf
Availability of 06031U100FAT2A
QUANTITY
06031U100FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031U100FAT2A
Internal Part NumberEIS-06031U100FAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.036" (0.91mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031U100FAT2A
Related Links06031U1, 06031U100FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031U100FAT2A Details Description
Related parts for 06031U100FAT2A
DSUB CABLE - CMP09G/AE09M/CMP09G datasheet.pdf
IC REG LDO 2V 0.15A 4DSBGA datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 62POS .100 SRT TIN datasheet.pdf
CONN SOCKET 22AWG TIN MTA100 IDC datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 1% 0.6W 2010 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 11POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 140POS .8MM FH 5H GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 80V 15A TO-220AB datasheet.pdf