AVX Corporation 06031U100KAT2A
06031U100KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06031U100KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031U100KAT2A.pdf
Availability of 06031U100KAT2A
QUANTITY
06031U100KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031U100KAT2A
Internal Part NumberEIS-06031U100KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031U100KAT2A
Related Links06031U1, 06031U100KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031U100KAT2A Details Description
Related parts for 06031U100KAT2A
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
RES SMD 3.24KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARDEDGE HIPRO 62POS DL .100 BLK datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 200MW SOD323 datasheet.pdf
IC SYNC MOSFET DRIVER N-CH 8DFN datasheet.pdf
CAP ALUM 18UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 2.9A 38 MOHM SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 26.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf