AVX Corporation 06031U101GAT2A
06031U101GAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06031U101GAT2A
Brief Description
CAP CER 100PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031U101GAT2A.pdf
Availability of 06031U101GAT2A
QUANTITY
06031U101GAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031U101GAT2A
Internal Part NumberEIS-06031U101GAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package8,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.036" (0.91mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031U101GAT2A
Related Links06031U1, 06031U101GAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031U101GAT2A Details Description
Related parts for 06031U101GAT2A
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 3.5MM datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 70V 200MA SC75 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT VERT 40POS W/O GUIDES datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 225POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
MICRO 21C S 36" RBW NI datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf