AVX Corporation 06031U150KAT2A
06031U150KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06031U150KAT2A
Brief Description
CAP CER 15PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031U150KAT2A.pdf
Availability of 06031U150KAT2A
QUANTITY
06031U150KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031U150KAT2A
Internal Part NumberEIS-06031U150KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package12,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.036" (0.91mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031U150KAT2A
Related Links06031U1, 06031U150KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031U150KAT2A Details Description
Related parts for 06031U150KAT2A
RES SMD 6.04 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf