AVX Corporation 06031U1R3CAT2A
06031U1R3CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06031U1R3CAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.3PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031U1R3CAT2A.pdf
Availability of 06031U1R3CAT2A
QUANTITY
06031U1R3CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031U1R3CAT2A
Internal Part NumberEIS-06031U1R3CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package12,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.3pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.036" (0.91mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031U1R3CAT2A
Related Links06031U1, 06031U1R3CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031U1R3CAT2A Details Description
Related parts for 06031U1R3CAT2A
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SNT-4A datasheet.pdf
HEATSHRINK 4.75MM ID 50MM L datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 430MA 240 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
RES 390 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf