AVX Corporation 06031U360JAT2A
06031U360JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06031U360JAT2A
Brief Description
CAP CER 36PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031U360JAT2A.pdf
Availability of 06031U360JAT2A
QUANTITY
06031U360JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031U360JAT2A
Internal Part NumberEIS-06031U360JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package8,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance36pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.036" (0.91mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031U360JAT2A
Related Links06031U3, 06031U360JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031U360JAT2A Details Description
Related parts for 06031U360JAT2A
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
DOPP-FLACHFEDERCONTACT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
8300-2 CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
Connector Socket 33 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
IMPACT RAM 3X16 GR SN datasheet.pdf
2.54MM SRSW SMT HDR W/O CAP datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE 3.75A datasheet.pdf