AVX Corporation 06031U430GAT9A
06031U430GAT9A picture photo
Mfg. Part Number
06031U430GAT9A
Brief Description
CAP CER 43PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031U430GAT9A.pdf
Availability of 06031U430GAT9A
QUANTITY
06031U430GAT9A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031U430GAT9A
Internal Part NumberEIS-06031U430GAT9A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
SeriesU
PackagingBulk
Capacitance43pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.036" (0.91mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031U430GAT9A
Related Links06031U4, 06031U430GAT9A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031U430GAT9A Details Description
Related parts for 06031U430GAT9A
CAP CER 22PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 0.13 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
TL4019-40241RR 2N/C+1N/O+1N/O RR datasheet.pdf
DIN-SIGNAL C096FPW-5 3/13 2C1-2 datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS INLINE PIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 8-DIP datasheet.pdf
OSC MEMS 32.768KHZ NANODRIVE SMD datasheet.pdf