AVX Corporation 06032C102JAT2A
06032C102JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06032C102JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 200V X7R 0603
Datasheet Download
06032C102JAT2A.pdf
Availability of 06032C102JAT2A
QUANTITY
06032C102JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06032C102JAT2A
Internal Part NumberEIS-06032C102JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06032C102JAT2A
Related Links06032C1, 06032C102JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06032C102JAT2A Details Description
Related parts for 06032C102JAT2A
CAP CER 0.082UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 500MA 24V datasheet.pdf
ERT/ETH GATEWAY 1YR WEB/MOB 25PK datasheet.pdf
RES SMD 47.5K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
RES NTWRK 16 RES MULT OHM 10SIP datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 2 PORT datasheet.pdf
CAP CER 36PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 12V 6UDFN datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE 4-WIRE TERM 16A datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 500MW SOT323 datasheet.pdf