AVX Corporation 06032C102K4T2A
06032C102K4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06032C102K4T2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 200V X7R 0603
Datasheet Download
06032C102K4T2A.pdf
Availability of 06032C102K4T2A
QUANTITY
06032C102K4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06032C102K4T2A
Internal Part NumberEIS-06032C102K4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06032C102K4T2A
Related Links06032C1, 06032C102K4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06032C102K4T2A Details Description
Related parts for 06032C102K4T2A
Connector Receptacle 24 Position 0.197" (5.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 400MW ALF2 datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 100MHZ 119BGA datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 27.7KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf