AVX Corporation 06032U0R6BAT2A
06032U0R6BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06032U0R6BAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.60PF 200V NP0 0603
Datasheet Download
06032U0R6BAT2A.pdf
Availability of 06032U0R6BAT2A
QUANTITY
06032U0R6BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06032U0R6BAT2A
Internal Part NumberEIS-06032U0R6BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package8,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.60pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.036" (0.91mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06032U0R6BAT2A
Related Links06032U0, 06032U0R6BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06032U0R6BAT2A Details Description
Related parts for 06032U0R6BAT2A
FUSE BOARD MNT 1.25A 125VAC/VDC datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 256TAP 50K 24-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
IC AUDIO PWM PROC 64TQFP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.76K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 150 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf