AVX Corporation 06032U0R7BAT2A
06032U0R7BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06032U0R7BAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.70PF 200V NP0 0603
Datasheet Download
06032U0R7BAT2A.pdf
Availability of 06032U0R7BAT2A
QUANTITY
06032U0R7BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06032U0R7BAT2A
Internal Part NumberEIS-06032U0R7BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.70pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.036" (0.91mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06032U0R7BAT2A
Related Links06032U0, 06032U0R7BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06032U0R7BAT2A Details Description
Related parts for 06032U0R7BAT2A
JUMPER-H2730TR/C2040V/H2730TR 4" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP 10POS R/A .2" datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 53.6 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
IC FPS POWER SWITCH 9-SIP datasheet.pdf
IC LCD SUPPLY 5CH 40QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES 8.87K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6CLCC datasheet.pdf