AVX Corporation 06032U2R7CAT2A
06032U2R7CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06032U2R7CAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.7PF 200V NP0 0603
Datasheet Download
06032U2R7CAT2A.pdf
Availability of 06032U2R7CAT2A
QUANTITY
06032U2R7CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06032U2R7CAT2A
Internal Part NumberEIS-06032U2R7CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.7pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.036" (0.91mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06032U2R7CAT2A
Related Links06032U2, 06032U2R7CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06032U2R7CAT2A Details Description
Related parts for 06032U2R7CAT2A
RM 12 JACK 6 POS. W/SOCKET datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 20A 125V datasheet.pdf
LCD ALPHA/NUM DISPL 16X2 WHT GRY datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 30UF 450V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 1.62 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 5.2VWM 16VC SOT23-3L datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 12VOUT 10W datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
MICRO 37C P 20" WHT datasheet.pdf