AVX Corporation 06033A100CAT2A
06033A100CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06033A100CAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
06033A100CAT2A.pdf
Availability of 06033A100CAT2A
QUANTITY
06033A100CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06033A100CAT2A
Internal Part NumberEIS-06033A100CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06033A100CAT2A
Related Links06033A1, 06033A100CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06033A100CAT2A Details Description
Related parts for 06033A100CAT2A
VARISTOR 184V 50KA DISC 60MM datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.2A SOT89-3 datasheet.pdf
ADAPTER QUICKWRITER 18-SOIC datasheet.pdf
DUCT SLOT PVC WH 6X4"X 6' datasheet.pdf
RES MO 1/2W 1.6 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 0.8V SSOT24-4 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
SCREWLOCK 4-40 / 4-40 UNC datasheet.pdf
RES 15 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
INS ASY 150 POS RR A600 SEALED datasheet.pdf