AVX Corporation 06033A200FAT2A
06033A200FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06033A200FAT2A
Brief Description
CAP CER 20PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
06033A200FAT2A.pdf
Availability of 06033A200FAT2A
QUANTITY
06033A200FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06033A200FAT2A
Internal Part NumberEIS-06033A200FAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance20pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06033A200FAT2A
Related Links06033A2, 06033A200FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06033A200FAT2A Details Description
Related parts for 06033A200FAT2A
CAP TACTILE ROUND YELLOW datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
LED SHWO COOL WHITE 5700K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
RES 336K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 66.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
RES SMD 2.05K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf