AVX Corporation 06033A391JAT2A
06033A391JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06033A391JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 390PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
06033A391JAT2A.pdf
Availability of 06033A391JAT2A
QUANTITY
06033A391JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06033A391JAT2A
Internal Part NumberEIS-06033A391JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06033A391JAT2A
Related Links06033A3, 06033A391JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06033A391JAT2A Details Description
Related parts for 06033A391JAT2A
IC MCU 8BIT 4KB EPROM 28DIP datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS 85MA DP-NO 8SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLK SPACER DINRAIL datasheet.pdf
RES SMD 26.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 20LSSOP datasheet.pdf
CAP CER 560PF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS .100" STACKER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 560 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 68POS 2.54MM T/H datasheet.pdf