AVX Corporation 06033C102KAZ2A
06033C102KAZ2A picture photo
Mfg. Part Number
06033C102KAZ2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 25V X7R 0603
Datasheet Download
06033C102KAZ2A.pdf
Availability of 06033C102KAZ2A
QUANTITY
06033C102KAZ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06033C102KAZ2A
Internal Part NumberEIS-06033C102KAZ2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFLEXITERM and FLEXISAFE Capacitors
Component Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFLEXITERM®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06033C102KAZ2A
Related Links06033C1, 06033C102KAZ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06033C102KAZ2A Details Description
Related parts for 06033C102KAZ2A
IC COMP DUAL LP BIPO 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.2A 24V datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8SOIC datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8BIT 20DIP datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 5POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS SKT datasheet.pdf