AVX Corporation 06033C103KAT2A
06033C103KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06033C103KAT2A
Brief Description
CAP CER 10000PF 25V X7R 0603
Datasheet Download
06033C103KAT2A.pdf
Availability of 06033C103KAT2A
QUANTITY
06033C103KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06033C103KAT2A
Internal Part NumberEIS-06033C103KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06033C103KAT2A
Related Links06033C1, 06033C103KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06033C103KAT2A Details Description
Related parts for 06033C103KAT2A
CONN HEADER .100 DUAL STR 44POS datasheet.pdf
FERRITE 3A 100 OHM 1206 SMD datasheet.pdf
FUSE GLASS 4A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf
SENSOR PRES 60PSI ABSO 5V SIP datasheet.pdf
CONN RECEPT 44POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
CABLE JHOOK SUPPORT datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS INLINE PIN datasheet.pdf
7 POS MONO SHAPE MKII PCB ASS'Y datasheet.pdf