AVX Corporation 06033C103MAT2A
06033C103MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06033C103MAT2A
Brief Description
CAP CER 10000PF 25V X7R 0603
Datasheet Download
06033C103MAT2A.pdf
Availability of 06033C103MAT2A
QUANTITY
06033C103MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06033C103MAT2A
Internal Part NumberEIS-06033C103MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06033C103MAT2A
Related Links06033C1, 06033C103MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06033C103MAT2A Details Description
Related parts for 06033C103MAT2A
TVS DIODE 7.78VWM DO204AL datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf