AVX Corporation 06033C273M4T2A
06033C273M4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06033C273M4T2A
Brief Description
CAP CER 0.027UF 25V X7R 0603
Datasheet Download
06033C273M4T2A.pdf
Availability of 06033C273M4T2A
QUANTITY
06033C273M4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06033C273M4T2A
Internal Part NumberEIS-06033C273M4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.027µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06033C273M4T2A
Related Links06033C2, 06033C273M4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06033C273M4T2A Details Description
Related parts for 06033C273M4T2A
WIRE DUCT SLOTTED 2.0X1.5" datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REGISTERED TRANSCVR 56SSOP datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 127 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
OPTOISO 1KV TRANS W/BASE TO78-6 datasheet.pdf
IMPACT DC 2X16 GR SN datasheet.pdf
CONN 7/8" MALE 4POS datasheet.pdf