AVX Corporation 06033C471KAT4A
06033C471KAT4A picture photo
Mfg. Part Number
06033C471KAT4A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 25V X7R 0603
Datasheet Download
06033C471KAT4A.pdf
Availability of 06033C471KAT4A
QUANTITY
06033C471KAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06033C471KAT4A
Internal Part NumberEIS-06033C471KAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06033C471KAT4A
Related Links06033C4, 06033C471KAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06033C471KAT4A Details Description
Related parts for 06033C471KAT4A
IC OUT COMPARATR NANOPWR SOT23-5 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C UNSHIELDED datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
SENS PROX M30 2-10MM 3M-CABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 10POS STRGHT SKT datasheet.pdf