AVX Corporation 06033F683K4T2A
06033F683K4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06033F683K4T2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.068UF 25V X8R 0603
Datasheet Download
06033F683K4T2A.pdf
Availability of 06033F683K4T2A
QUANTITY
06033F683K4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06033F683K4T2A
Internal Part NumberEIS-06033F683K4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.068µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06033F683K4T2A
Related Links06033F6, 06033F683K4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06033F683K4T2A Details Description
Related parts for 06033F683K4T2A
FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONTROL LIQ LEV 120VAC DIN RAIL datasheet.pdf
CONN BUTT SPLICE UNINS 14-16AWG datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
TRANS PNP 100V 3A LFPAK datasheet.pdf
CAP CER 10PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf