AVX Corporation 06033F683K4T2A
06033F683K4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06033F683K4T2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.068UF 25V X8R 0603
Datasheet Download
06033F683K4T2A.pdf
Availability of 06033F683K4T2A
QUANTITY
06033F683K4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06033F683K4T2A
Internal Part NumberEIS-06033F683K4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.068µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06033F683K4T2A
Related Links06033F6, 06033F683K4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06033F683K4T2A Details Description
Related parts for 06033F683K4T2A
CONN CONTACT MALE LOUVERTAC BAND datasheet.pdf
CONN HEADER 78POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
RES SMD 619K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HD RA TH datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
OSC VCTCXO 32.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf