AVX Corporation 06033G224ZAT2A
06033G224ZAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06033G224ZAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.22UF 25V Y5V 0603
Datasheet Download
06033G224ZAT2A.pdf
Availability of 06033G224ZAT2A
QUANTITY
06033G224ZAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06033G224ZAT2A
Internal Part NumberEIS-06033G224ZAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06033G224ZAT2A
Related Links06033G2, 06033G224ZAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06033G224ZAT2A Details Description
Related parts for 06033G224ZAT2A
IC CTRLR PWM CM OVP OCP HV 8DIP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 48V datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC DUPLEX 33' datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 62.5MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf
RES 30K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 10VOUT 75W datasheet.pdf
WASHER FLAT 5/16 NYLON BLACK datasheet.pdf
RES 20 OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf