AVX Corporation 06033G683ZAT4A
06033G683ZAT4A picture photo
Mfg. Part Number
06033G683ZAT4A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.068UF 25V Y5V 0603
Datasheet Download
06033G683ZAT4A.pdf
Availability of 06033G683ZAT4A
QUANTITY
06033G683ZAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06033G683ZAT4A
Internal Part NumberEIS-06033G683ZAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.068µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06033G683ZAT4A
Related Links06033G6, 06033G683ZAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06033G683ZAT4A Details Description
Related parts for 06033G683ZAT4A
FIXED IND 10NH 450MA 130 MOHM datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .065-.082" .240" datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 62.5MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 133.333333MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
ASSY SQ 21.6MM 13.1MM HT O-90 WH datasheet.pdf